Brožury připravené našimi odbornicemi na zrakovou stimulaci

Naše specialistky na stimulaci zraku, zrakové terapeutky, poradkyně rané péče a pracovnice našeho speciálně pedagogického centra pro Vás připravily šest odborných brožur. Dozvíte se v nich mnoho užitečných informací a odpovědí na nejčastější otázky, které rodiče kladou, pokud lékař předepíše dítěti brýle, okluzory nebo kontaktní čočky, nebo pošle dítě na oční vyšetření. Nově si můžete stáhnout a pročíst brožuru (Ne)vídaný svět kolem nás, ve které najdete zajímavé tipy, jak zapojit stimulaci zraku a zrakový trénink do každodenních aktivit.Brožura ke stažení

(Ne)vídaný svět kolem nás

Jak každodenními činnostmi rozvíjet zrak u dětí se zrakovým postižením

V této brožuře se zamýšlíme nad tím, jak stimulaci zraku a zrakový trénink zapojit do běžných každodenních činností, jako je osobní hygiena, příprava jídla a stolování, hraní, cestování a další pravidelné aktivity.Ke stažení


Brožura ke stažení

Dívám se, ale nevidím 

Příčiny, projevy a řešení centrálních poruch vidění (CVI) u dětí předškolního a školního věku

V naší brožuře se seznámíte s nejčastějšími problémy centrálního postižení zraku (CVI), dozvíte se, jak se projevují v chování dítěte a jak lze dítěti pomáhat s překonáním nesnází spojených s konkrétní poruchou CVI.

Ke stažení


Brožura ke stažení

Jak na to - okluze

Co vlastně znamená okluze a kdo ji předepisuje? Proč dávat okluzi? Jaké jsou způsoby okluze a typy okluzorů? Náplasťové okluzory - pro a proti, textilní okluze, gumové okluzory s přísavkou, okluzní kontaktní čočka. Jak přesvědčit dítě k nošení okluze?

Ke stažení


Brožura ke stažení

Jak na to - brýle

Vaše dítě dostalo předpis na brýle. Jak na to? Výběr oční optiky, výběr obruby brýlí, vlastnosti brýlí pro kojence a batolata, vlastnosti brýlí pro děti od 3 do 5 let věku, o výběru brýlových čoček, o zvykání si na brýle. Zkušenosti rodičů a řešení úskalí s nošením brýlí.

Ke stažení


Brožura ke stažení

Jak na to - kontaktní čočky

Kontaktní čočky u dětí raného věku. Jak na to? Vhodnost nošení čoček. Důvody, které nás vedou k nošení kontaktních čoček u dětí. Druhy kontaktních čoček. Nasazování kontaktních čoček u dětí raného věku. Uchovávání kontaktních čoček a péče o ně. Dobré nápady a postřehy rodičů.

Ke stažení


Brožura ke stažení

Jak na to - oční vyšetření

Čeká vaše dítě oční vyšetření? Co očekávat? Jak sebe a dítě připravit? Proč vyšetřovat oči a zrakové funkce u novorozenců a malých dětí? Proč se na vyšetření očí malého dítěte předem připravovat? Jaké výkony jsou nejčastěji součástí vyšetření dítěte v ordinaci očního lékaře? Možnosti přípravy na vyšetření očí.

Ke stažení


Poděkování

Odborným poradcem brožur Vaše dítě má nosit okluzi!Vaše dítě dostalo předpis na brýle!, Kontaktní čočky u dětí raného věku a Čeká vaše dítě oční vyšetření? byla jedna z největších kapacit v oblasti zrakových vad u dětí MUDr. Anna Zobanová, za což jí velice děkujeme.
Všechny brožury vydala organizace EDA cz, z. ú. díky podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.