Příběhy našich rodin

Přečtěte si, jaké mají zkušenosti klientské rodiny se službou rané péče.


Rozárka a její vzácné genetické onemocnění

Rozárka, která je spolu se svou rodinou naší klientkou skoro čtvrtým rokem (2024), se narodila s velmi vzácným genetickým onemocněním, které zapříčinilo poruchu zraku, sluchu a hormonální poruchu. Její tělo je velmi slabé, plíce nejsou schopné zajistit tělu dostatek kyslíku, proto jí musí být dodáván a Rozárčin stav monitorován.

Maminka Rózky během těhotenství absolvovala bez negativních výsledků genetické testy a těhotenství bylo bezproblémové. V nemocnici se maminka ještě s Rozárkou v bříšku ocitla ve chvíli, kdy přestala cítit pohyby. Rozárka se narodila akutním císařským řezem. Holčičku v kritickém stavu převezli na oddělení akutní péče a maminka ji celé čtyři dny neviděla.

Rozárku závažné zdravotní komplikace doprovázely celý první rok života. Poruchy periferních nervů, časté epileptické záchvaty, závažné endokrinologické obtíže a celkově opožděný psychomotorický vývoj. První narozeniny strávila Rozárka kvůli sepsi na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení, kde byla také intubovaná. „Jsem ráda, že jsme při pobytech v nemocnicích poznali i empatické lékaře, kteří měli na paměti, jak je pro nás celá situace náročná.“

Aby mohla Rozárka fungovat doma s maminkou, bylo nezbytné zajistit přístroj na podporu dýchání (kyslíkový koncentrátor). Během čekání na něj Rozárka začala mít zájem o dění kolem sebe a tak se maminka rozhodla kontaktovat i Ranou péči EDA.

„EDA nám pomohl se v situaci orientovat. Byli jsme rádi, že v tom nejsme sami. Byl tu někdo, kdo mě vyslechl. Poradkyně nám ukázala, jaké aktivity a hračky Rozárce nabízet. Velmi jsme ocenili možnost zapůjčení některých rehabilitačních pomůcek a pomoc s jejich výběrem.“

Díky genetickým testům se potvrdil předpoklad lékařů, že onemocnění Rozárky je genetického původu. „Obdrželi jsme diagnózu - Těžké kombinované postižení s projevy závažné encefalopatie, neuropatie, endoktrinopatie a pankreatické insuficience - MAP kinase activating death domain (MADD). Toto onemocnění má na světě pouze kolem dvou desítek lidí. Jeho projevy jsou velmi různorodé, a proto je diagnostika velmi obtížná a nákladná.

„Vyrovnat se se závažností a prognózou Rozárčina onemocnění bylo velmi náročné. Po nějaké době jsem si ale uvědomila, že jsem během těhotenství nic nezanedbala, a přišla velká úleva.“

Na konci minulého roku (2023) se Rozárce narodil mladší bráška. Rozárka se tedy aktuálně učí dělit o pozornost a těší se, až jí přibude nový parťák na hraní.

Na závěr povídání s maminkou Rozárky jsme ji požádaly o pár slov závěrem:

„Všem, kdo jsou v podobné situaci, bych doporučila důvěřovat své intuici. Rodič je největším odborníkem na své dítě. Proto jsem ráda, že nás poradkyně z EDY brala jako rovnocenné partnery.“ Co o naší práci ještě říkají naše klientské rodiny?


Splnila služba rané péče vaše očekávání (poskytla vám to, co jste od ní očekávali)?  

 • Ano. Plus velmi mnoho jiných věcí, které jsme si tehdy nedovedli ani představit.
 • Očekávání se splnila a ještě mnohem víc, neboť konkrétně paní Vachulová, s kterou jsme se stýkali nejvíc, nám byla maximálně k dispozici a velice dobře všemu rozuměla a dokázala poradit a poskytnout odbornou pomoc.


Co se díky službě rané péče ve vaší rodině změnilo?

 • Asi sebevědomí, že to zvládneme. A s pomocí RP jsme to opravdu zvládli. A zvládáme.
 • Naprosto vše!! Ze začátku – hned po první návštěvě nastala neskutečná úleva, že v tom nejsme sami.
 • Díky podpoře a informacím jsme se přestali bát co bude dál a zjistili, že je spousta dětí, které jsou na tom, bohužel, o hodně hůř, než naše dcera.
 • Rozšířil se obzor – dozvěděli jsme se, co existuje za pomůcky, přístupy, možnosti a ulevilo se nám, že v tom nejsme sami.
 • Dokázali jsme nahlížet na novou situaci správně, získali jsme nadhled, bojovat s danou věcí a nevzdávat se.


Co vám na službě rané péče připadalo nejužitečnější, nejpřínosnější?

 • Informace. To obrovské know-how ve velmi široké oblasti spojené s životem s postiženým dítětem – od zdravotnictví, rehabilitace, sociální služby + školství. Plus pocit, že v tom nejsme SAMI. A sebevědomí, že to neděláme špatně. Poznala jsem další rodiny a našla jsem přátele, začali jsme patřit do nějaké komunity.
 • Zkušenosti! Zkušenosti, které jen těžko budete hledat jinde. Práce s očima se speciálními pomůckami. Přístup k této práci. Neboť kdo není zasvěcen, vůbec nemá zdání, co to všechno obnáší.
 • Nejde vybrat nejužitečnější věc z toho, co pro nás naše poradkyně Alice P. dělala – vše bylo moc důležité. I když byl možná nejdůležitější ten pocit, který mi vždy při návštěvách předávala – že máme moc šikovnou dceru, že vše zvládnem… Vždy mi dodala vnitřní klid… Moc jsem to potřebovala.
 • Dostalo se nám spousta užitečných informací, které nám lékaři ve zdravotnických zařízeních nepodali. Psychická podpora a hlavně možnost si s někým, kdo o oční vadě něco ví, popovídat.
 • Zraková stimulace, nabídka her a pomůcek, setkávání rodičů ve středisku – příběhy ostatních, konzultační pomoc, půjčování metodických materiálů.
 • Půjčování pomůcek a hraček, dobíjení energie, vlídná a milá komunikace, zázemí v Trojické ulici při návštěvách, konzultace s fyzioterapeutkou, popis zrakového vnímání dcerky, zapůjčování literatury


Co vám v nabídce služby rané péče chybělo? Co dalšího byste uvítali v rámci naší nabídky?

 • Nejlepší bylo právě to, že jsme se díky rané péči dozvěděli, co nám chybí, jakým směrem se máme ubírat.


Co jste nejvíc oceňovali na své poradkyni:

 • Empatii, informovanost + znalosti + schopnost vycítit, co potřebujeme (např. když jsme nebyli schopni pojmenovat problém)
 • Snaha pomoci s tím, co jsem si nevěděla rady, pomoc při výběru typu pomůcek


Další informace, které nám chcete sdělit:

 • Moc Vám děkujeme. Myslím, že bez rané péče bychom na spoustu věcí přicházeli s velkým zpožděním, jestli vůbec. Potkali jsme spoustu skvělých lidí a to rozhodně stálo za to.
 • Jen Vám všem chci popřát hodně energie a lásku k této práci. Dostatek peněz, abyste měli možnost zapůjčit co největší množství pomůcek, se kterými se rodiče velmi rádi obeznámí a velmi rádi je uvítají. A takové zkušenosti a odhodlané poradce jako jsme my měli.
 • Velké poděkování za to, že naše rodina mohla využívat vaše služby, které naprosto předčily naše počáteční očekávání. Je to velice významná pomoc pro rodiny s dětmi s postižením.