Vítejte v EDOVĚ světě


Rádi bychom vám nabídli jak zprávy o tom, co se v EDOVI aktuálně děje, tak tipy na zajímavé hračky a aktivity s dětmi v jediném "Zpravodaji, který je vidět".


Odebírejte EDŮV svět

Chcete dostávat novinky do e-mailu? Přihlašte se k odebírání našeho newsletteru.
Přihlášením k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů.


Jarní tip na hračku

Vracíme se také k původnímu poslání EDOVA světa a nabízíme tip pro kreativní rodiče a jejich děti: českou dřevěnou stavebnici KLIK-KLAP! Jedná se o dřevěnou hračku s druky, pro holky i kluky! Stavebnice KLIK-KLAP je dřevěnou hračkou pro všechny smysly - chrastí, cvaká, mlaská, voní přírodou. Je příjemná na dotyk a pohled. Celkově lze takto poskládat nesčetně rozdílných seskupení a každé takové probouzí vlastní fantazii!

Jak se dnes cítíte?

Aktuální číslo našeho zpravodaje k vám přichází s drobným zpožděním, EDA se totiž stěhoval. Zabalit do krabic všechny hračky a pomůcky, které používáme při práci, chvíli trvalo. Právě při stavění vysokých komínů z krabic nás napadlo věnovat se v EDOVĚ světě oblíbeným kostičkám LEGO DUPLO. Že se z nich se dá postavit ledacos, zvláště když najdete odvahu odložit návod, je známá věc. Víte ale, že vám a vašim dětem tyhle kostičky mohou pomoci najít odpověď na úvodní otázku - jak se (nejen dnes) cítíte? 

Nejmenším dětem pak nabídneme zázračně znějící aktivitu - jak si mohou pohrát s vodou a zůstat zcela suché!

Přejeme inspirativní čtení!

už sa fašaňk krátí...

...už sa nenavráti. Tolik pravdivý úryvek z lidové poezie. Pro letošní rok je období fašaňku, šibřinek či masopustu skutečně za námi, trvalo od Tří králů do Popeleční středy, která letos připadla na 14. února. Proč tedy fašaňk zmiňujeme? Nedílnou součástí  masopustního veselí je i karneval, ke kterému zase patří masky a převleky. Vyrábět s dětmi masky může být příjemným způsobem, jak strávit nevlídný den. Dále vám v únorovém světě nabídneme několik tipů, jak posílit dětské průdušky - s onemocnění cest dýchacích se v průběhu roku setkáváme podstatně častěji než s fašaňkem. A nezapomeneme ani na aktivity pro nejmenší. 

Dobré počtení!

MILÝ JEŽÍŠKU!

Celý rok jsem nabízel čtenářům tohoto newsletteru hračky, hry, knížky a aktivity, které děti nejen pobaví, ale také přispějí k tomu, aby byly zdravé, chytré a šikovné. 

A protože jsem byl celý rok hodný a pracovitý, myslím, že bych si teď mohl něco přát i já - pár hraček, které znám jen z internetu, ale moc rád bych je vyzkoušel. Třeba taková krásně barevná magnetická stavebnice!  Nebo raději svítící kostičky? A co teprve trojrozměrné pohyblivé puzzle! Pokud ty hračky budou tak skvělé, jako vypadají, určitě o tom předám zprávu rodičům, slibuju.

Už teď ti, Ježíšku, moc děkuju, seznam hraček najdeš tady.

Tvůj EDA


ČTEME NEJEN OČIMA

Možná že ve chvíli, kdy pročítáte aktuální vydání našeho zpravodaje, venku stále ještě panuje teplé babí léto. Nic to nemění na skutečnosti, že se blíží krátké dny a dlouhé večery, studený vítr a plískanice, a že bude třeba častěji zabavit děti v domácím prostředí. Kdo z nás dospělých si za deštivého večera rád nesedne do ušáku s teplým čajem a dobrou knihou? Věřte tomu, že dobrou knihu ocení i vaše děti, a to od nejútlejšího věku!

Asi už víte, že hračky a pomůcky, které doporučujeme, děti nejen baví,  ale také nenápadně rozvíjejí jejich schopnosti. Nejinak tomu je i v případě knížek pro nejmenší čtenáře...


léto všemi smysly

Druhá půlka srpna, to je poslední příležitost užít si léto všemi smysly. Krása a vůně květin, chuť zralého ovoce - některé smysly si přijdou na své velmi snadno. Jestlipak ale mezi vaše prázdninové zážitky patřila i procházka naboso? Ať už po horkém písku na pláži nebo v ranní rose na louce... Pro většinu z nás je chůze v přírodě naboso příjemným, zdravým, ale stále vzácnějším zážitkem - my vám ukážeme, že podobný zážitek můžete nožičkám svých dětí (a samozřejmě také svým) připravit i doma.

Vedle hmatových chodníčků vám představíme lesní xylofon, a ani tentokrát nezapomeneme přidat tip na "chytré" hračky pro ty nejmenší.

Příjemné čtení!


hurá, prázdniny!

Je to tak, za chvíli začíná léto a prázdniny! I když většina z nás si od určitého věku vybírá dovolenou bez ohledu na roční období, červenec a srpen pro nás zůstávají prázdninami navždy - se vším, co k nim patří. Na jedné straně třeba spousta pohybu na čerstvém vzduchu, na té druhé, méně příjemné, přesuny z místa na místo, které kladou nemalé nároky na rodičovskou trpělivost a kreativitu. 

V aktuálním vydání EDOVA světa vás seznámíme s dalšími pomůckami, které dětem pomáhají rozvíjet pohybové dovednosti a přidáme tip na hračku, která vaše děti zabaví nejen při cestování...

BĚŽEL TUDY ZAJÍČEK...

Najít téma pro velikonoční vydání EDOVA světa nebylo zrovna jednoduché. Co vám nabídnout, aby to nebylo okoukané (ihned jsme zavrhli veškeré aktivity související s vajíčky a pěstováním osení), aby to souviselo s jarními svátky a zároveň to bylo trochu nadčasové… 

Pak jsme si vzpomněli: k Velikonocům přece patří zajíc! A my jednoho takového mimořádně zajímavého zajíčka, přesněji řečeno zaječí holčičku, známe. Někteří sice tvrdí, že ve skutečnosti jde o malého králíka, v případě kreslené postavičky snad ale není třeba být zcela precizní v rámci jazyka ani biologie.

Dámy a pánové, seznamte se s Miffy! 


DIDAKTICKÝ NEZNAMENÁ NUDNÝ!

Dny se pomalu prodlužují a i počasí nás vybízí, abychom neseděli doma za pecí a užívali si krás zimy. Poradit s bobováním ani procházkami po lese určitě nikdo z vás nepotřebuje, možná ale uvítáte tip na chytrou hračku, která vaše děti zabaví po návratu z vycházky – a navíc je bude rozvíjet a vzdělávat, aniž by si toho vůbec všimly!

Mezi nejbáječnější vynálezy dvacátého století bezesporu patří suchý zip. Věděli jste, že k jeho vytvoření inspiroval švýcarského inženýra Georgese de Mestrala obyčejný bodlák, který se při procházkách po alpských kopcích pravidelně zamotával do srsti jeho psa?

Pokud vás zajímá, jak může suchý zip rozvíjet kreativitu vašeho dítěte, čtěte dál...

VÁNOČNÍ EDICE

Pod vánoční stromeček bezesporu patří kniha. První knížka pohádek od dětí pro děti je výbornou volbou pro všechny čtenáře prvního stupně základní školy. Najdete v ní dvacet nejlepších pohádek malých spisovatelů, oceněných v soutěži dětských literárních talentů Bambini litera.

Zajímá vás, o čem děti psaly a kde si knížku obstarat? Nebo jaké další hračky rozvíjející tvořivost vašich dětí EDA doporučuje?

SEVERSKÉ INSPIRACE

Milí Edovi příznivci a kamarádi!

V podzimním vydání Edova světa vám nabízíme výlet do světa severského designu, kde dětský nábytek může být současně zajímavou hračkou a tělocvičným nářadím – to vše v barevném a zdraví neškodném provedení. Děti z našich klientských rodin si zvířátka a donuty firmy bObles mohly vyzkoušet během jarního pobytu v Lučkovicích a rozhodně se u toho nenudily.

A protože podzim s sebou přináší i nepříjemnosti v podobě různých respiračních onemocnění, chceme vám nabídnout tip na hru, která pomůže vašemu dítěti (a možná i vám) naučit se správně dýchat...

EDŮV SVĚT HUDBY

Milí přátelé a příznivci!

Tentokrát chceme vás a vaše děti pozvat do Edova světa hudby. Rádi bychom vám ukázali, že spektrum hudebních nástrojů pro děti je mnohem širší než možná tušíte. Řeč není o klasických nástrojích jako je klavír nebo housle, spíše o něčem, co vám zpestří výlet nebo pomůže zabavit větší dětskou společnost. Ozvučná dřívka, chrastítka a xylofon zná asi každý, slyšeli jste ale někdy slovo „kalimba“ nebo „boomwhackers“?

KDYŽ V LÉTĚ ZAPRŠÍ

V aktuálním vydání Edova světa bychom vás rádi upozornili na tři aplikace pro iPad, které vznikly ve spolupráci s naší organizací. Říkáte si proč, když většina rodičů dnes musí děti od monitoru počítače spíše odhánět - a navíc zrovna začíná léto? I v létě občas prší a navíc…

Pro rodiče dětí s postižením se moderní technologie staly vítaným pomocníkem při rozvíjení schopností jejich dětí. Aplikace EDA PLAY byly vytvořeny pro děti se zrakovými vadami a kombinovaným postižením tak, aby sloužily k tréninku zrakových dovedností a jemné motoriky. Znamená to, že obrázky v aplikacích jsou ve výrazných barvách, mají jednoduchý tvar, nacházejí se na černém pozadí, které vytváří potřebný kontrast. To ovšem nijak nesnižuje jejich přitažlivost pro „zdravé děti“, právě naopak!

SENZOPATICKÁ HRA

Je tady jaro a s ním i mnoho příležitostí k rozvoji senzopatické hry. Co to znamená?

Jak název napovídá a slovník cizích slov potvrzuje, senzopatická hra úzce souvisí s emocemi (patický
rovná se „z citového hnutí vyrůstající, emocemi podložený, citový"), ale zároveň se vztahuje ke
smyslům (odtud senzo ve složenině senzopatická). Při senzopatické hře není důležité něco vytvořit,
postavit nebo přehrát, v popředí stojí zážitek a fyzické pocity dítěte při experimentování s
materiálem. Do hry jsou zapojeny všechny smysly, které dítě může využít – hmat, zrak, čich, smysl
pro rovnováhu i polohocit.

Bilibo

Vážení přátelé a příznivci EDY,

je již podzim a léto končí, ale vaše děti si chtějí hrát celý rok. Proto vám doporučujeme skvělou multifunkční hračku Bilibo. Hraní s Bilibem nepochybně rozvíjí dětskou fantazii. Lze ho použít na písek, do vany i na sníh. Na Bilibu se můžete houpat a točit, sáňkovat, dá se použít jako sedátko, vozítko i miska, ale také se z něj postaví překážky nebo tunel pro autíčka. Bilibo získalo mnoho prestižních ocenění a je určeno pro všechny děti,  i pro ty nejmenší.

https://www.youtube.com/watch?v=p-H7XmbcDK0


 

DESKOVKY

Lucie, maminka a poradkyně rané péče nám prozradila: ,,Již pár let hraji se svými dětmi moderní společenské hry.  Začalo to ve chvíli, kdy jsem už nechtěla pořád do kola se syny hrát Člověče nezlob se. Narazila jsem na takzvané deskovky a ty nám otevřely nové dimenze hry. Díky některým hrám se může dítě zlepšit v matematice, v logopedii nebo můžeme podpořit jeho dětskou fantazii."  

Neustále v pohybu

Také máte hodně aktivní děti, které potřebujete utahat, abyste alespoň večer měli chvilku pro sebe? Dneska vám ukážeme pár vychytávek, které můžete použít nejen pro své děti, ale také na oslavě narozenin, zahradní párty nebo v mateřském centru.