Edův svět únor 2018 - Už sa fašank krátí...

Možná už jste to zažili, možná to na vás teprve čeká - shánění karnevalové masky, nejlépe takové, se kterou vaše dítě vyhraje soutěž o tu nejoriginálnější a nejzajímavější masku. Někdy je těžké přesvědčit holčičky o tom, že nemusejí být přestrojené za Elsu a chlapečkům odmítnout masku Spidermana. Věříme, že je možné zazářit i v převleku za motýla, můru nebo chobotnici. Nápady na tyto a řadu dalších masek najdete v knize Patricie Koubské Převleky a masky pro každou příležitost, kterou vydalo v roce 2011 nakladatelství Portál.

Jednoduchou masku kočičky také snadno stáhnete ze stránek, věnovaných našim aplikacím EDA PLAY. Jak už možná víte, tyto aplikace pomáhají dětem se zrakovým, případně dalším, postižením trénovat zrak a jemnou motoriku. Zvířátka z EDA PLAY si ale rychle oblíbí všichni předškoláci, na uvedených stránkách jsou ke stažení také různé omalovánky, vystřihovánky a pracovní listy se zábavnými úkoly.


Co můžete udělat proto, aby děti nestonaly? Můžete je naučit správně dýchat! V EDOVĚ světě jsme vám již představili hry Raketofix a Turbino, dnes je řada na dalších zábavných aktivitách, zaměřených na práci s dechem - ať už je cílem dechových cvičení zlepšení vady řeči nebo prevence astmatu.

Dechový fotbal
Fotbal ve dvou? To zní trochu jako nuda. Fotbal v sedě? Nesmysl. A co teprve fotbal, který se hraje s pomocí brček! Dechový fotbal má podobu dřevěné krabice o rozměrech 35x25x8 cm, kterou si s sebou můžete vzít kamkoliv. Úkolem je pomocí foukání do brčka dopravit míč do soupeřovy branky. 


Kouzelné míčky

Další pomůckou pro nácvik správného dýchání je dřevěná nebo plastová trubička s nástavcem, na který se umístí polystyrenová kulička, případně pingpongový míček. Děti mají za úkol do trubičky foukat a kuličku udržovat ve vzduchu. Pokud máte trubiček víc, můžete pořádat závody, kdo míček vyfoukne nejvýš nebo ho nejdéle udrží ve vzduchu. Hračku seženete pod názvem magic ball, kouzelný míček nebo létající balónky.

Zajímavé nápady na dechová a rehabilitační cvičení najdete také na stránkách pro alergiky nebo v článku Jak zvýšit kapacitu plic.A co dnes nabídneme nejmenším dětem? Klasiku - a to doslova!

Moje první klasika je název zvukové knížky s jednoduchými obrázky, ve které autorka Marion Billet seznamuje nejmenší čtenáře a posluchače s melodiemi slavných hudebních skladatelů. Stačí zmáčknout tlačítko a zaposlouchat se do Tureckého pochodu od Mozarta nebo do Vivaldiho Jara ze Čtvera ročních období. Na seznamu je dále hudba Johanna Strausse, Franze Schuberta, Petra Iljiče Čajkovkého nebo Paganiniho. Všechny zvukové nahrávky jsou kvalitní ukázky z reálných produkcí slavných symfonických orchestrů a hudebníků.

Malý koncert můžete absolvovat i na internetu.