Odpovědi na nejčastěji kladené otázky

Za více než 25 let praxe již víme, co rodiče nejčastěji zajímá a na co se ptají. Díky našim odborníkům z řad poradkyň rané péče i specialistů na stimluaci zraku odpovídáme, jak nejlépe dokážeme.


Pokud máte otázku, na kterou jste zde nenašli odpověď, neváhejte nám napsat. Použijte kontaktní formulář.

Upozornění: Níže uvedené informace nenahrazují osobní návštěvu odborníka nebo lékaře.


oblast: služby rané péče

Co je raná péče?

Raná péče je stejný termín jako třeba mateřská škola. Stálou propagací a spoluprací s dalšími poskytovateli rané péče dlouhodobě usilujeme o to, 
aby každý člověk pojem znal a mohl se na ranou péči obrátit, když ji bude potřebovat. Raná péče je poskytována rodinám dětí v raném věku, tedy od jejich narození do 7 let.

Raná péče je terénní sociální služba poskytovaná rodinám, ve kterých se narodilo a vyrůstá dítě se zdravotním postižením. Služba se zaměřuje na podporu rodiny a podporu vývoje dítěte, když současně bere ohled na požadavky každého jednotlivce. Služba je terénní zejména kvůli tomu, aby lidé, kteří ji využívají, byli v prostředí, které je jim blízké a ve kterém se cítí jistě. Právě v tomto prostředí jsou totiž děti nejlépe schopny využívat všechny své možnosti, schopnosti a nadání.

oblast: děti a zrakové vady

Co všechno se počítá do zrakového postižení. Pomáháte i dětem, které mají více dioptrií, nebo jak je vaše služba vymezena?

Klienti jsou do služby přijati na základě rozhodnutí instruktora stimulace zraku, podmínkou je zraková vada. To, zda můžeme vývoj podpořit, se řeší po požádání o službu. Doporučila bych nás kontaktovat na 

Tel.: 224 826 860, Mobil: +420 724 400 820

E-mail: info@eda.cz

Dá se dítě připravit na oční vyšetření?

Ano, dá a velmi rodičům doporučujeme, aby se pečlivě na vyšetření připravili, neboť oblast očí, úst a obecně hlavy patří mezi velmi citlivá místa. Jakékoliv doteky v těchto oblastech mohou děti vnímat velmi negativně. Pro úspěšné vyšetření je důležitý vedle spolupracujícího dítěte také klidný rodič. Jak na to se dozvíte v naší brožuře „Čeká vaše dítě oční vyšetření?“ Také doporučujeme shlédnout naše video „Jak připravit své dítě na měření nitroočního tlaku“.


Může malé dítě používat kontaktní čočky?

Ano, čočky mohou děti používat od nejranějšího věku. Rozhodnutí o vhodnosti nošení čoček u dítěte je na očním lékaři. Více informací se dozvíte v naší brožuře.