Zpravodaj EDA cz, z. ú.


listopad 2022, Č. ZPRAVODAJE 47

Ke stažení

září 2022, Č. ZPRAVODAJE 46

Ke stažení


KVĚTEN 2022, Č. ZPRAVODAJE 45

Ke stažení

ÚNOR 2022, Č. ZPRAVODAJE 44

Ke stažení

LISTOPAD 2021, Č. ZPRAVODAJE 43

Ke stažení


ZÁŘÍ 2021, Č. ZPRAVODAJE 42

Ve zpravodaji najdete opět informace o dění v EDOVI. I přes trvající omezení se nám podařilo uskutečnit ještě před prázdninami zahradní setkání, výlet do zoo, proběhlo několik online webinářů, které můžete zhlédnout i zpětně. Koncem září proběhlo i dlouho odkládané odborné setkání na téma „Dětské rehabilitační pomůcky”, které se původně mělo uskutečnit jako součást oslav 30 let rané péče u nás, a kde bylo možné si pomůcky nejen prohlédnout,
ale i vyzkoušet.

Samozřejmě najdete ve zpravodaji také tipy a nápady z rodin a zajímavé rozhovory - tentokrát s Markétou Benešovou z našeho týmu psychologické podpory a s patronkou EDY, volejbalistkou Laurou Holubcovou.

Ke stažení

Květen 2021, č. zpravodaje 41

V tomto čísle Zpravodaje se dočtete o celorepublikové půjčovně pomůcek a sportovního vybavení pro nevidomé a slabozraké, kterou spustila Světluška. Začíst se můžete do rozhovoru s Ráchel Skleničkou, úspěšnou nevidomou umělkyní, která byla jedním z prvních klientů rané péče. A také do rozhovoru s Martinou Herynkovou, která u nás působí jako poradkyně rané péče a zraková terapeutka. 

V dalších článcích najdete hezké inspirace od rodičů. Tipy na hmatovou kostku, hmatovou desku a hmatový kobereček, které dětem pomůžou s trénováním úchopu a procvičují další dovednosti v oblasti jemné motoriky a tip na doma vyrobené látkové pexeso. A to není všechno! V oblíbené rubrice Cyrilovo pečení najdete recept na sýrový chléb. Přejeme zábavné pečení a dobrou chuť!

Ke stažení

ÚNOR 2021, Č. ZPRAVODAJE 40

V loňském roce uběhlo 30 let od vzniku profesionální rané péče v ČR. Kvůli celé řadě omezení spojených s Covid-19 jsme nemohli oslavit toto výročí, jak jsme plánovali, ale i tak si můžeme jubileum připomenout. Zpravodaj poskytne více informací o rozhovoru s Petrou Mžourkovou, ředitelkou EDY, který vysílala stanice Radiožurnál, a o rozhovoru s Janou Vachulovou, který si můžete poslechnout v podcastu Needo Talks. 

V tomto čísle Zpravodaje dále navazujeme na téma z minulého roku, kterým bylo centrální postižení zraku. Zraková terapeutka Markéta Skalická předkládá nápadník s praktickými tipy, jak dětem pomoci zvládat běžné denní činnosti.

Také opět přinášíme tipy od rodičů na hračky domácí výroby.

Ke stažení

PROSINEC 2020 č. zpravodaje 39

Prosincové číslo zpravodaje vychází už pravidelně v době adventu. Přestože letos je všechno tak trochu jiné, těšení se na Vánoce není menší. Naopak, naskytlo se hned několik okolností, které pochmurnou podzimní náladu spolehlivě zahnalo. 

První takovou radostí je naše spolupráce s Alza.cz. Nejen, že nás online obchod zařadil do svého programu Souhvězdí pomoci, ale také umožnil na své platformě nabízet charitativní poukazy či EDÍ placky.  

V prosincovém čísle zpravodaje poděkujeme také nadaci Leontinka za velmi štědrou pomoc službě Rané péče EDA i Speciálně pedagogickému centru EDA. Podělíme se s vámi také o velkou změnu u krizové Linky EDA, a to její rozšíření pro další cílové skupiny.

Ne vše je ale růžové a protože koronavirová krize během podzimu nabrala na obrátkách, museli jsme vymyslet alternativu k našemu tradičnímu charitativním koncertem v Jazz Docku. 

Ke stažení

ZÁŘÍ 2020 č. zpravodaje 38

Ani zářijové číslo zpravodaje se neobešlo bez roušek. V nich jsme také oslavili 30. “narozeniny” rané péče v Česku, a to na zahradní slavnosti v sídle EDY na pražském Chodově. Právě kvůli pandemii a s ní souvisejícím opatřením jsme museli oželet původně plánovanou dubnovou akci v Národním zemědělském muzeu. Ale i přesto se setkání velmi vydařilo a všechny zúčastněné potěšilo. 

Stejně tak s vámi můžeme sdílet i další radosti - například obnovu vozového parku. Díky grantovému programu MOBILITA od ŠKODA! jsme získali nové auto Škoda Octavia Combi. A díky spolupráci se Světluškou vám můžeme představit nový přírůstek do rodiny aplikací EDA PLAY. 

Ke stažení

KVĚTEN 2020 č. zpravodaje 37 

V květnovém zpravodaji se dočtete, jak se EDA potýkal s první vlnou koronaviru a jarním nouzovým stavem. Přestože to byla naprosto nová situace, poradkyně i klientské rodiny se s ní vyrovnali opravdu se ctí. V nejtvrdším lockdownu služba rané péče dále fungovala na dálku, online. Všechny síly napnuli také konzultanti Linky EDA, kteří po telefonu či chatu nabízeli pomoc také seniorům nebo zdravotníkům v první linii. To vše ilustrují krátká svědectví i vzkazy našich klientských rodin. 

Dočtete se také o tom, že Linka EDA oslavila 5 let svého fungování, můžete si projít rozhovor s ředitelkou AVPO Martinou Jindrovou nebo naší novou kolegyní Magdalénou Kosteleckou. V květnovém čísle nabídneme také podrobnosti o projektu EDA pomáhá včas, kvalitně a komplexně. A v neposlední řadě dostanete také velkou dávku nápadů, jak a čím zabavit děti v době izolace. 

Ke stažení

ČÍSLO 36, ÚNOR 2020

První číslo Zpravodaje roku 2020 bude ze začátku stříbrné. EDA totiž uspěl v soutěži Zlatý banán a v soutěži neziskovek měnících životy k lepšímu získal 2. místo. Připomeneme si také to, jak Základní umělecká škola zazpívala pro EDU. V prosinci jsme také sportovali pro EDU. Jak? Prostě jsme Pomáhali pohybem. 

V pravidelném rozhovoru jsme vyzpovídali Evu Makovcovou. Probereme také vliv zvukového prostředí na miminko před narozením a po něm nebo představíme hmatový kobereček.

Ke stažení

ČÍSLO 35, PROSINEC 2019

V aktuálním čísle našeho zpravodaje najdete informace o našem koncertu v Jazz Docku S brejlema nebo bez brejlí. Dále se můžete podívat na to, jak to vypadalo při Mikulášském setkání nebo co nového máme na e-shopu. EDA bude slavit třicítku! A i proto na Vás něco chystáme. Co? Přečtěte si. Nový zpravodaj Vám přinese také tipy na hračky, pomůcky a další užitečné věci a i nápady, jak pomoci zvládat centrální postižení zraku. Přinášíme Vám také rozhovor s poradkyní rané péče Mgr. Anetou Bučkovou.

Ke stažení

ČÍSLO 34, září 2019

Hned v úvodu zářijového Zpravodaje vás zveme na benefiční koncert S brejlema nebo bez brejlí, který se uskuteční 26. listopadu 2019 v pražském klubu Jazz Dock a odstartuje oslavy 30. výročí vzniku rané péče u nás. Dále si můžete přečíst anketu, ve které se ptáme známých osobností, proč s EDOU spolupracují a proč má smysl jeho činnost podporovat. Podzimní vydání shrnuje, co se v EDOVI odehrálo během léta, a také přibližuje spolupráci s našimi partnery a podporovateli, jako je Světluška, DuoVize nebo Život dětem. Podzim nabídl také novinky v e-shopu. Poradkyně vám ve Zpravodaji nabízí rady, jak zvládat centrální postižení zraku, a také představují pomůcky, které pomáhají pro stimulaci zraku.

Ke stažení

ČÍSLO 33, KVĚTEN 2019

Květnový Zpravodaj nabízí rozhovor s oblíbeným moderátorem a starostou Říčan, Vladimírem Kořenem, který se s EDOU seznámil během natáčení charitativního dílu pořadu Zázraky přírody, dále s Mgr. Pavlou Baxovou, ředitelkou organizace Rytmus, a s poradkyní rané péče a zrakovou terapeutkou PaedDr. Markétou Skalickou. V květnovém čísle najdete rady, kde žádat o dávky sociální péče a sociální podpory, a návody, jak lépe zvládat centrální postižení zraku. Ve Zpravodaji nechybí tipy na vhodné pomůcky a hračky a připomněli jsme v něm významné akce EDY, jako byl "Večer u kapucínů" v kapucínském klášteře v Praze na Hradčanech.

Ke stažení

Číslo 32, ÚNOR 2019

Zpravodaj představuje novou brožuru "Dívám se, ale nevidím" (více o brožuře zde), kterou EDA vydal. Na brožuře pracoval tým poradkyň rané péče a zrakových terapeutek, tématem brožury je centrální postižení zraku (CVI). Ve Zpravodaji i v brožuře najdete nápady, jak pomoci zvládat CVI u dětí předškolního a školního věku. Únorové vydání Zpravodaje obsahuje také tipy na knížky pro nejmenší nebo rozhovor na téma výběru mateřské školy.

Ke stažení

ČÍSLO 31, PROSINEC 2018

Ve Zpravodaji se dozvíte informace k pomůcce GoTalk pro alternativní komunikaci, kterou si mohou klientské rodiny u EDY zapůjčit v půjčovně. Zpravodaj přináší inspirace k výrobě domácích smyslových hraček - šití látkových hraček a výroba vystřihovaných a lepených leporel, ale také praktické tipy, například k výběru bot. Součástí Zpravodaje je článek o léčbě klientské holčičky v zahraničí nebo o transplantaci rohovky.

Ke stažení

ČÍSLO 30, ZÁŘÍ 2018

V tomto vydání Zpravodaje se opět sešlo mnoho nápadů, zkušeností a inspirací z rodin, například k nalepování samolepek při zrakové stimulaci s okluzorem, tip na vibrační kousátko. Ve Zpravodaji najdete také informace, proč by mohly maminky nosit výraznou rtěnku při zrakové stimulaci dítěte nebo článek o tejpování víčka. Součástí jsou také fotografie z nového sídla neziskové organizace EDA nebo informace k výročním zprávám.

Ke stažení

ČÍSLO 29, květen 2018

Tentokrát je opět plný informací a nápadů navzdory tomu, že jsme se poslední více než měsíc věnovali mimo konzultace a běžný provoz i balení a stěhování a zabydlujeme se v nových prostorách na Chodově. Přípravy na stěhování a rekonstrukce již probíhaly od začátku roku. Pro část týmu, která se tomu od počátku věnovala, je nyní obrovskou úlevou, že to nejzásadnější je hotovo, vše klaplo dle požadavků a všichni už jsme v novém, skoro vše je již vybaleno a na svém místě. Samozřejmě mnoho věcí se ladí a ještě dlouho ladit bude, změna je to veliká.

Ke stažení

ČÍSLO 28, ÚNOR 2018

Tentokrát vybíráme z obsahu: mimo jiné přinášíme informace o proměnách v legislativě v sociální oblasti v tomto roce a také o vzniku spolku. Péče bez překážek, který pracuje na mapování respitní péče a vzniku fóra,na kterém si rodiče dětí s postižením mohou vyměňovat informace, dělit se o zkušenosti a diskutovat. Významnou roli při vzniku tohoto spolku sehrála raná péče, setkání rodičů a pobyty pro klientské rodiny. 

Ke stažení

ČÍSLO 27, prosinec 2017

Konec roku se blíží. Den bývá krátký, a tak v odpoledním šeru pěkně vyniknou různé světelné dekorace. Tipy, jak na to, najdete na stranách 20 a 25. Právě proběhl benefiční koncert S brejlema nebo bez brejlí v Jazz Docku, o této akci se více dozvíte na straně 6. Stáhněte si zpravodaj a najdete v něm mnoho dalších zajímavých informací.

Ke stažení

ČÍSLO 26, ZÁŘÍ 2017

Během letních měsíců jsme nezaháleli – z klientských rodin jsme získali spoustu zajímavých zkušeností, nápadů a doporučení, o které se s vámi nyní rádi podělíme. Nabízíme i přehled vybraných informací, aktivit a projektů, které nás v následujících měsících čekají, ale i všeho, co jsme absolvovali.

Ke stažení

ČÍSLO 25, květen 2017

V tomto 25. zpravodaji pro vás máme mnoho informací o novinkách v rodině aplikací EDA PLAY, o seminářích k používání iPadů a dalších akcích v EDOVI nebo s EDOU. V rubrice „Tipy“ najdete spoustu kreativních nápadů, jaké činnosti a pomůcky můžete se svými dětmi zkusit.

Ke stažení

Číslo 24, únor 2017

Letošní rok v EDOVI začal opět rychlým tempem. Finišovali jsme s úpravami zatím poslední aplikace EDA PLAY ELIS, se kterou vás blíže seznámíme právě v tomto čísle. Podrobné informace EDA PLAY ELIS najdete na https://www.edaplay.cz/eda-play-elis/

Ke stažení

Číslo 23, prosinec 2016

Tentokrát jsme jeho vydání načasovali na začátek adventu, tedy tradičně doby zklidnění, rozjímání, dobročinnosti a očekávání. 

Ke stažení

Číslo 22, září 2016

Září patří opět školákům. EDA také nezahálí a přináší nové tipy na pomůcky a informuje o zajímavých událostech uplynulého léta. Můžete se začíst také do výroční zprávy organizace za rok 2016.  

Ke stažení

Číslo 21, květen 2016

Právě jsme se vrátili z pobytového kurzu pro klientské rodiny v Lučkovicích. Všichni jsme plní zážitků, naplnění energií ze společného sdílení a výborné týmové spolupráce nejen mezi námi poradkyněmi, ale právě s rodinami, bez kterých by naše nápady nemohly fungovat.

Ke stažení

Číslo 20, únor 2016

Toto číslo se věnuje jarnímu pobytu, nabídce canisterapie, akcím, kterých se účastníme, a nechybí opět ani tipy na hračky a speciální pomůcky. Pěkné čtení!

Ke stažení

Číslo 19, PROSINEC 2015

Konec roku nám přinesl mnoho nového. Od září funguje nová služba Speciálně pedagogické centrum EDA a stali jsme se Neziskovkou roku. Nekteré věci ale zůstávají stejné. I letos jsme zorganizovali setkání rodičů a oslavili společně Mikuláše.  

Ke stažení

číslo 18, ZÁŘÍ 2015

Přečtěte si o Speciálním pedagogickém centru EDA, o konferenci o rané péči, nebo o pobytu v Lučkovicích. V tomto čísle najdete také informace o Dni pro ranou péči ve Šlechtovce. Nechybí tipy na hračky nebo na užitečné věci pro každodenní život.

Ke stažení

Číslo 17, červen 2015

Toto číslo se věnuje novým metodám v diagnostice a rozvoji zrakového vnímání u dětí se zrakovým postižením, lékařské telefonické konzultaci či pobytovému kurzu v Lučkovicích.

Ke stažení

Číslo 16, únor 2015

Co najdete v tomto čísle: linka EDA bude již brzy spuštěna, seminář o iPadech, čeká vaše dítě oční vyšetření?, co je to vývojová dysfázie?, fyzioterapie prostřednictvím koně a další zajímavé články. Opět nechybí tipy na hračky a užitečné pomůcky.

Ke stažení