Edův svět srpen 2017 - Léto všemi smysly


Vykročte s EDOU po hmatovém chodníčku na další výlet do světa senzorické stimulace!

Máte doma krabice plné kamínků, nejrůznějších přírodnin a dalších materiálů, které nechcete vyhodit, protože „se jednou budou hodit“? Teď máte příležitost je využít! Součástí mnoha parků, školních a školkových zahrad se staly tzv. hmatové chodníčky - stezky vybudované z přírodních prvků, kde mohou děti nohama vnímat různé povrchy a materiály: oblázky, hrubší štěrk, ploché kameny, písek, šišky, kůru, jehličí, slabé i silnější větvičky, kaštany, žaludy apod. Hmatový chodníček si snadno můžete vyrobit i doma: stačí naskládat za sebe krabice a naplnit je tím, co doma najdete - uvedenými přírodními materiály, namačkaným papírem, různými druhy textilu a přízí, luštěninami, vodou, bublinkovou fólií, fantazii se meze nekladou.

Pokud se vám opakované plnění a vysypávání krabic zdá příliš komplikované, můžete materiál přilepit třeba na oblíbené pěnové puzzle. Nebo zvolit nejjednoduší cestu a hmatový chodníček jednoduše vyskládat a vysypat přímo na podlahu! 

O blahodárném vlivu chůze naboso v různém terénu se již napsalo mnohé - stimulace nožní klenby, reflexní masáž, zlepšování rovnováhy... Pro děti znamená takové zakoušení světa chodidly především nové dobrodružství. Zvláště, když jim před vstupem na hmatový chodníček zavážeme oči!



Zatímco hmatové chodníčky vyrábíme z materiálu, který jsme si domů přinesli z lesa, pomůcky pro výrobu lesního xylofonu budeme muset do přírody naopak z domova přinést. Co budete potřebovat? Velký batoh a v něm dlouhé lano, kratší provázky nebo plastové stahovací pásky, hrnce, pánve a pokličky různých velikostí, vařečky, metličky, naběračky a obracečky, zkrátka co vám do batohu vejde. Je zřejmé, že lesní xylofon bude jednodušší vyrobit na zahradě nebo hřišti u domu než v hlubokém lese:-) 

Jak se na lesní xylofon hraje vám na obrázku ukazují malí účastníci našeho pobytového kurzu v Lučkovicích - hrát může každý sám za sebe, ale také jako člen improvizovaného lesního orchestru. Nástroje lze rozezvučet dlaní, vařečkou nebo jiným kuchyňským náčiním, ale také na dálku - hozenou šiškou nebo kaštanem. A až vám půjde ze všech těch zvukůhlava kolem, můžete hrnce odvázat a uvařit v nich pravou lesní šiškovou polévku!



Ani v tomto vydání EDOVA světa nezapomeneme na rozvoj jemné motoriky - a na ty nejmenší děti. Společnost Oball se proslavila hračkami, které jsou vhodné i pro velmi nezkušené prstíky. Možná i vy znáte koule z barevného měkkého plastu, u kterých má člověk dojem, že platí spíše za vzduch než za samotnou hračku. Pro miminka je ale lehounký míček, který lze navíc snadno uchopit a udržet, tím pravým! Vedle nejjednodušších děrovaných koulí nabízí Oball také nejrůznější chrastítka a kousátka, pro větší děti pak zvířátka, autíčka a další dopravní prostředky včetně speciálních autodráh. Jen se podívejte!

Hračky Oball stimulují nejen jemnou motoriku - třeba takový interaktivní míč Wobble Bobble, který při pohybu vibruje a přehrává různé melodie, přiměje k lezní mnohého lenocha. Podobným způsobem umí děti motivovat chodítko Roller z úvodní fotografie srpnového zpravodaje. A co teprve když se potkají dobrý designérský nápad s rodičovskou kreativitou!