Vánoce s EDOU

Cukroví a pečení

Upéct si můžete i obrázek. Nevěříte? Pojďme se podívat, jak na to.

cukroví z kartonu - vykrajovátka

Vezměte si krabici. Na ni přiložte vykrajovátko na perníčky. Obkreslete tvar. Vystřihněte a dozdobte. Pokud neumíte stříhat přesně podle tvaru vykrajovátka, nevadí, můžete vystřihnout čtverec a ozdobit.

CUKROVÍ Z KARTONU - kolečko

Chcete vytvořit kulaté cukroví z kartonu, ale neumíte vystřihnout kolečko? To nevadí. Lépe se vám bude stříhat čtverec nebo obdélník. Kolečko jako cukroví můžete namalovat a ozdobit. Kartonové cukroví si pak můžete zavěsit jako ozdobu nebo použít při hře na obchod.

Kolíček s cukrovím 

Tento úkol je pro šikovné sourozence. Namalujte na dva malé čtverečky papíru dva stejné kousky cukroví. Pak na další dva malé čtverečky zase jiné dva kousky cukroví. Zkuste namalovat obrázek dvakrát stejně. Pak maličké čtverčky přilepte na kolíček, můžete ho použít na vánoční výstavku.

CUKROVÍ Z KARTONU 

Z kartonu vystřihněte čtvereček a do něj nakreslete cukroví podle vlastní fantazie. Tip pro rodiče: Povídejte si spolu s dětmi o tom, co na Vánoce pečete a jaké jídlo připravujete na Štědrý večer.


CUKROVÍ Z KARTONU - SRDÍČKO

Z kartonu vystřihněte čtvereček a do něj nakreslete cukroví podle vlastní fantazie. Tip pro rodiče: Povídejte si spolu s dětmi o tom, ja se zdobí vánoční perníčky nebo jaké cukroví pečete k Vánocům vy a jaké prarodiče.CUKROVÍ Z KARTONU - SRDÍČKO

Cukroví vyrobené z kartonu můžete použít při hře na obchod, ale také vystavit. Pro výstavku se vám budou hodit dřevěné kolíčky. Podívejte se na ně zde.


OMALOVÁNKA: dorty

Vybarvi obrázek pastelkami. Jaký dort máš nejraději? Nakresli další dorty nebo koláče, které máš rád. Tip pro rodiče: Povídejte si spolu s dětmi o tom, jaké máte rádi ovoce. Kdo by z vaší rodiny si dal jahodu a kdo raději banán nebo pomeranč?

Ke stažení

Omalovánka: Cukroví

Vybarvi obrázek pastelkami. Až budeš mít hotovo, cukroví vystříhej a můžeš ho pověsit jako ozdobu na stromeček. Tip pro rodiče: Povídejte si spolu s dětmi o tom, jaké cukroví doma pečete. Které chutná nejvíce vám a které dětem?

Ke stažení

Omalovánka: Co dobrého zvířátka upečou?

Vybarvi obrázek pastelkami a promysli, co dobrého by mohla zvířátka upéct. Nakresli to. Tip pro rodiče: Povídejte si spolu s dětmi o tom, co by se dalo upéct s jablky a hruškami. Dali byste si raději ovoce s jogurtem nebo nakrájeli ke svačině?

Ke stažení

TADY STÁHNETE VŠECHNY PRACOVNÍ LISTY "cukroví a pečení" NAJEDNOU

Ke stažení


Tip pro rodiče: Vykrajovátka a balicí papíry

Pomozte dětem vymyslet, z jakých materiálů mohou vystřihovat a lepit papírové cukroví. Vystřihovánky můžete kombinovat. Možná se vám budou hodit i balicí papíry, mívají hezké potisky. Vezměte si vykrajovátko na perníčky, vystřihněte postavičku z kartonové krabice nebo z barevného papíru. Nalepte na čistý papír. Vedle nalepte další obrázky, které vystříháte z jiných úkolů nebo právě z balicích papírů. Vystřihovat můžete i z papírové tašky, ve které jste přinesli nákup. Hezky se na ni kreslí voskovkami.

Tip pro rodiče: Rozdělte koláč na dílky a procvičte si počítání

Zabavit se a při tom procvičovat matematiku můžete i s koláčem. Jak na to? Až upečete koláč nebo nějakou jinou pochoutku, rozdělte ji na tolik dílků, kolik členů má vaše domácnost. Spolu s dětmi si ukažte na prstech ruky, kolik vás je. Každému dejte na talíř jeden díl koláče.

Počítání můžete obměnit. Koláč rozdělte na počet dílků podle potřeby. Připravte porce pro členy domácnosti. Spolu s dětmi si ukažte na prstech ruky, kolik členů vaše domácnost má. Každému dejte na talíř jeden díl koláče. Spočítejte, kolik kousků vám zbylo na další svačinu.

Tip pro rodiče: Chystáte se péct cukroví? Jděte na to vesele

Spolu s dětmi si můžete upéct veselé obličeje. Nepotřebujete žádnou formičku ani vykrajovátko. Můžete použít třeba těsto na klasické linecké cukroví, část obarvit kakaem a část těsta nechat světlou. Z kousku těsta vymodelujte kuličku a tu rozplácněte. Pak z těsta jiné barvy vymodelujte dvě malé kuličky a připlácněte na větší placku jako oči. Pak už stačí jen z těsta udělat maličkého hada, ze kterého vytvarujete úsměv. Přejeme veselé pečení.

Inspirace k dalším vystřihovánkám

Vystřihovánky zvířátek podle vykrajovátek na perníky můžete kombinovat s jinými tvary. Podívejte se na téma Rozkvetlé Vánoce, kde jsou inspirace k využití větviček a vystřihovánce stromečku.

Tip na další aktivitu: Oblíbené recepty

Máte oblíbené vánoční cukroví, na které se každý rok těšíte? Napište spolu s rodiči recept na oblíbené cukroví a darujte hotový obrázek někomu, koho máte rádi, aby si mohl oblíbené cukroví také připravit. Podívejte se na rámečky na recepty.

Tip na hru: Kdo si na čem pochutná

Spolu s dětmi si napište seznam ptáčků, kterým sypeme něco dobrého do krmítka. Pak přidejte na seznam zvířátka, kterým se nosí něco na přilepšenou do lesa. Ke každému zvířátku napište nebo nakreslete, na čem by si pochutnalo. Do dalšího seznamu si napište členy rodiny. Ke každému napište jeho nejoblíbenější jídlo. Prohlédněte si výzdobu doma. Šípkový čaj pijeme, když jsme nachlazení, šípky mají rádi i ptáčci venku. Jsou zdrojem vitamínů. Komu chutnají semínka slunečnice? A kdo si pochutná na lojové kouli?

Zapojit můžete také vystřihovánky z tématu Vánoční kolekce.


Mohlo by vás zajímat:

Vystříhejte si ozdoby nebo si vyrobte taštičku, do které můžete ozdoby uložit.