Den pro ranou péči aneb Pojď si hrát všemi smysly

Pohádkové víly, asistenční psi i táborák

Reportáž o tom, jak jste spolu s EDOU slavili 30. výročí rané péče v Česku


Na oslavu kulatin jsme si museli kvůli pandemii pár měsíců počkat. Původně se totiž měla konat už v dubnu v areálu Zemědělského muzea v Praze. Na jaře ale plány zhatil koronavirus a už to vypadalo, že ani podzimní termín ze stejných důvodů neobstojí. Ale obstál a všichni jsme si tuto narozeninovou párty ve středu 16. září moc užili!

Gratulanty, kteří se i přes omezení z důvodu covid situace rozhodli EDOVI popřát, jsme přivítali v zahradním areálu Filipovka na pražském Chodově, kde EDA sídlí. Polovina září nabídla krásné letní počasí, které celé setkání ještě více zpříjemnilo.

Program si užívaly především děti. Čekala je zážitková stanoviště rozvíjející vnímání všemi smysly – mohly se projít po hmatovém chodníčku, vyzkoušet si, jak probíhá ukázka stereoskopického vidění, seznámit se s Braillovým písmem, pomalovat si zástěrku nebo zahrát s rodiči holandský biliárd či hru Pukec.


Opravdu slavnostní pohádkové uvítání obstaraly dvě malé víly vystoupením na jednokolkách, po kterém následovalo představení práce asistenčních pomocníků organizace Pestrá. Všichni tleskali vílám i předváděným psím kouskům. Velký úspěch u dětí mělo také divadélko Tři malá prasátka v podání souboru Buchty a loutky.

K vrcholům slavnosti patřilo rozkrojení obřího dortu. Nože se chopily ředitelka organizace EDA Petra Mžourková, zakladatelka rané péče v ČR Jana Vachulová z EDY, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová a zástupkyně Nadace J&T Miroslava Klapalová.

Slavnostní blahopřání k výročí služby rané péče pak pronesl radní pro sociální oblast MČ Praha 11 Ing. Petr Jirava.

O dobrou náladu až do večerních hodin se pak postarali hudebníci. Vystoupili anglický hudebník žijící v Čechách James Harries a po zapálení narozeninového táboráku zněla muzika kapely Hoch me 5. Malým hudebním překvapením pak bylo spontánní vystoupení bývalého klienta rané péče EDA Vítka Ševčíka, který zazpíval a zahrál na akordeon (na video se můžete podívat u nás na Facebooku. Klikněte sem). 


Všichni přítomní si mohli průběžně pochutnávat na koláčích, zákuscích, bábovkách i slaných dobrotách, které pro EDU napekli fanoušci organizace. Se zajištěním vybavení pro občerstvení a dobré kávy nám pomohl pan Michal Polanka a jeho společnost Proficatering. Organizátory, účinkující a dobrovolníky nasytila svými výbornými bagetami a sendviči společnost Crocodille. Suroviny na tortily, zeleninové pohárky, párky v rohlíku a špekáčky k ohni pro účastníky poskytla firma Primagas, která EDU podporuje již několik let za sebou.

Odměny do soutěží nám poskytly společnosti: PIATNIK VIENNA, JOHN DEERE, GENERALI ČESKÁ POJIŠŤOVNA, HASIČSKÁ VZÁJEMNÁ POJIŠŤOVNA a další.

Akci bychom si vůbec nedokázali představit bez profesionálního ozvučení, stanů a dalšího vybavení zapůjčeného společností M-OCEAN. Moderování se s lehkostí sobě vlastní ujala bývalá klientka rané péče Lenka Bártová, která v organizaci dříve působila jako fundraiserka. Akci podpořil Magistrát hl. města Prahy. Záštitu nad akcí převzala Milena Johnová, radní pro sociální oblast hl. m. Prahy, a Jiří Dohnal, starosta MČ Praha 11. 

V neposlední řadě velké díky všem dobrovolníkům a také dobrovolnicím z Gymnázia Altis, kteří se na přípravě akce i jejím zdárném průběhu podíleli.

“Oslava 30 let rané péče v České republice měla především připomenout vytrvalou a houževnatou práci všech, kteří se o zavedení služby u nás zasloužili. Byla to dlouhá cesta, ale úspěchy a pokroky našich malých klientů a jejich rodin ukazují , že to mělo a má smysl. Všem srdečně děkujeme za přání, dárky a především za účast. Těšíme se na další zahradní slavnost příští rok, doufejme už bez roušek a omezení,” dodává ředitelka EDY Petra Mžourková.

Za fotografie z akce děkujeme autorům Radku Cihlovi a Ondřeji Cihlovi.


Děkujeme, že jste spolu s námi oslavili 30. výročí rané péče v Česku

a rovnou se těšíme na další Zahradní slavnost, která se bude konat příští rok.Děkujeme za podporu a spolupráci!


Záštitu nad akcí převzali: Milena Johnová, radní pro sociální oblast hl. m. Prahy a Jiří Dohnal, starosta MČ Praha 11.

Za poskytnutí odměn pro děti děkujeme:Mohlo by vás dále zajímat

Jaké další akce v rámci oslav 30 let rané péče v České republice připravujeme?


Reportáž z Dne pro ranou péči si můžete přečíst výše.


Reportáž z Dne pro ranou péči si můžete přečíst výše.

Odborné setkání na téma Rehabilitační pomůcky pro děti s postižením proběhne ve čtvrtek 23.9. 2021 od 9 do 16 hodin.


Odborné setkání na téma Rehabilitační pomůcky pro děti s postižením proběhne ve čtvrtek 23.9. 2021 od 9 do 16 hodin.
Zjistěte více.

Benefiční koncert na podporu služeb od EDY pro rodiny dětí s postižením: Možnost zakoupit slosovatelnou vstupenku skončila. Podívejte se na další možnosti, jak EDU podpořit.


Benefiční koncert na podporu služeb od EDY pro rodiny dětí s postižením: Možnost zakoupit slosovatelnou vstupenku skončila. Podívejte se na další možnosti, jak EDU podpořit.
Zjistěte více

 Také sportovní akce podpoří oslavy 30 let rané péče v ČR. První taková akce proběhne už březnu. Těšte se na taneční battle Charity for EDA. Místo konání: v divadle Dobeška na Praze 4.


ODLOŽENÉ NA NEURČITO KVŮLI PANDEMII KORONAVIRU!

Také sportovní akce podpoří oslavy 30 let rané péče v ČR.