Aktuálně k situaci COVID-19

Zde najdete praktické informace pro život v dnešní obtížné době plné omezení. Sledujeme aktuální dění a přinášíme vám přehled toho, co můžete využít v každodenním životě nebo při komunikaci s úřady. Dotazy můžete zasílat na info@eda.czPečující a očkování proti covid-19

Pečující a očkování proti covid-19

3.5.2021

Pečující mohou žádat Úřad práce o kód k očkování proti covid-19

V období od 3. května do 15. června 2021 mohou lidé, kteří jsou zavedeni v systému Úřadu práce ČR jako pečující o osoby ve III. nebo IV. stupni závislosti u příspěvku na péči, požádat Úřad práce ČR o přidělení unikátního kódu na očkování proti nemoci COVID-19.

Podrobnosti najdete v přiloženém letáku. Světluška nabízí pomoc novým žadatelům

Světluška nabízí pomoc novým žadatelům

9.3.2021

Noví žadatelé se mohou obracet na Světlušku

Světluška - sbírka Nadačního fondu Českého rozhlasu aktuálně nabízí pomoc novým žadatelům, kteří její pomoc ještě nevyhledali.

Přihlásit se mohou lidé se zrakovým postižením, ale také pečující
 o své prarodiče, jimž se postupně výrazně zhoršuje zrak.

Podrobnosti najdete v letáku Světlušky a také na jejich webu či facebookovém profilu

Příspěvek na rovnátka

1.3.2021

Aktuálně z Klubu svobodných matek: příspěvek na rovnátka

Klub svobodných matek nově zařazuje do možností čerpání finanční pomoci i příspěvek na zdravotní péči. Třetina rodičů samoživitelů nemá finance na placenou zdravotní péči, především v oblasti zubní péče. Například rovnátka pro děti jsou pro svoji finanční náročnost důvodem k obavám řady rodičů. Podrobné informace najdete zde. K žádosti se přikládá cenová kalkulace od zubního lékaře nebo doklad za již uhrazená rovnátka, který není starší 6 měsíců.


Příjem žádostí nyní online

Příjem žádostí nyní online

16.2.2021

Nadace J&T opět spustila příjem žádostí pro fyzické osoby

Novinkou letošního roku je příjem žádostí podle nových pravidel, která si můžete prostudovat zde, a která mají za cíl vyhodnocení individuálních žádostí urychlit. 

Je nutné nová pravidla dodržet, především posílat všechny potřebné dokumenty zároveň s podáním žádosti. Žádost je nutné vyplnit přímo online, bez tisknutí a zasílání formuláře. Webové stránky Nadace J&T můžete navštívit zde.

Aktualizováno v únoru 2021

Aktualizováno v únoru 2021

Balíček základních potravin a hygieny v hodnotě 3 000 Kč

Patrona dětí můžete požádat o balíček základních potravin a hygieny v hodnotě 3 000 Kč. Není se za co stydět, není třeba přemýšlet o tom, zda jsou jiné rodiny potřebnější. Díky spolupráci se společností Tesco a díky solidaritě všech dárců Patrona dětí by mělo být balíčků dostatek.

Jak požádat o balíček? Tady najdete základní informace: https://patrondeti.cz/zadost/

O spolupráci na vyplnění žádosti můžete požádat svou poradkyni rané péče.

Patron dětí je projekt, který pomáhá zdravotně a sociálně znevýhodněným dětem a jejich rodinám z celé České republiky.Aktualizováno v únoru 2021

Aktuálně z Klubu svobodných matek: příspěvek na nákup potravin nebo na nájem

Na uzavření škol reagoval Klub svobodných matek výzvou se žádostí na nákup IT techniky pro školáky, o této výzvě jsme informovali. Podle aktuálních informací z webu Klub svobodných matek je nyní možné žádat o příspěvek na nákup potravin nebo nájem.

Podrobné informace najdete zde.


Přednáška zdarma, sledujte přímo z domova

Přednáška zdarma, sledujte přímo z domova

Online přednáška s Mgr. Andreou Nondkovou:
Jak a kde můžu hledat pomoc?

Kdy můžete přednášku sledovat: 11. 11. od 18:00 hodin

Kde: v den přednášky bude otevřena online místnost, přes kterou můžete přednášku sledovat. V den a hodinu přednášky stačí kliknout sem: https://seppia.clickmeeting.com/seppia

Jak dlouho: přednáška trvá asi hodinu

Pro sledování přednášky zadáte své jméno (může být i přezdívka), které vidí ostatní uživatelé nebo je zde možnost anonymního přihlášení. V průběhu přednášky můžete pokládat dotazy. Přihlášení je možné přes počítač s internetem (prostředí Google Chrome), přihlášení je zdarma. 

Přednáška již dvakrát proběhla, a to 21. 10. a 30. 9. Pokud jste předchozí termíny nestihli, můžete se těšit se na 11. 11.

Obnovení poradenských služeb pro pečující

Obnovení poradenských služeb pro pečující

28.5.2020

Psychologická podpora dlouhodobě pečujících

S ukončením nouzového stavu obnovila organizace Alfa Human Service od tohoto týdne ambulantní služby psychologického poradenství a terapeutické práce zaměřené na práci s těžkými životními situacemi dlouhodobě pečujících osob.

V provozu je i on-line poradna. Objednat se je možné na telefonu 722 913 531 nebo 722 913 207 nebo na emailové adrese kristyna.padrtova@alfabet.czpetra.adamkova@alfabet.cz

Nezisková organizace Alfa Human Service dlouhodobě podporuje pečující – jak rodiče postižených dětí, tak dospělé, kteří se starají buď o nemocného partnera nebo rodiče. 

Své aktivity organizace poskytuje klientům bezplatně. 

 


Spojení Family Marketu a EDY přineslo 21 tisíc

Spojení Family Marketu a EDY přineslo 21 tisíc

Jsme rádi, že i v této době se najdou lidé, kteří pomáhají. Proto moc děkujeme firmě Family Market. Pokud jste totiž nakupovali u žlutých autíček během posledních měsíců, mohli jste využít také vouchery EDA a právě díky nim se podařilo vybrat krásných 21 tisíc korun.

A máme pro Vás také odměnu společně s Family Market jsme připravili akci - pokud nakoupíte na www.familymarket.cz a zadáte kód PODPORUJUEDU, získáte na celý nákup slevu 10%.

Vracíme se do normálu!

EDA opět na cestě za rodinami

Konečně je tu to, na co jsme všichni čekali. Díky rozvolňování opatření ohledně koronaviru jsme i my mohli konečně začít s přípravami na přechod do normálního stavu. A start to byl raketový. 

Hned v pondělí 11. května jsme začali se vstupními jednání se zájemci o službu. Je jich téměř 40, takže práce máme dost. V květnu nabízíme rodinám tři termíny každý den, vedle vstupních jednání se rodiny mohou objednat i na funkční vyšetření zraku. 

Naše poradkyně se také pomalu začínají vracet  do terénu. Po dohodě s rodinami je začínají navštěvovat v domácím prostředí, i když s ohledem na situaci probíhá většina  konzultací venku. 

Jsme rádi, že už můžeme konečně pomáhat také z očí do očí. Sice s rouškami a v rukavicích, ale to nám tu radost nezkazí.

EDA JE TU PRO VÁS!


Pomoc pražským rodinám s dětmi s postižením

Pomoc pražským rodinám s dětmi s postižením

15.4.2020

Dobrovolníci pro rodiny dětí s postižením na území hl. m. Prahy

Celodenní péče o dítě se specifickými potřebami v kombinaci ještě např. s péčí o další sourozence či prací z domova může pro rodiny znamenat skutečně velkou zátěž. Ve spolupráci s  Českým červeným křížem a organizacemi Asistence o. p. s. a Život90 se magistrátu podařilo zorganizovat pro tyto rodiny pomoc v podobě dobrovolnické sítě. Rodiny mohou využít pomoc např. s donáškou nákupu, ale také s doučováním sourozence, vymýšlením programu pro děti apod. Všechny informace pro rodiče - kam se obrátit, jakou pomoc mohou dobrovolníci nabídnout a jak se do programu přihlásit, najdete v souboru ke stažení.

Ke stažení


Sdílíme užitečné informace o rané péči

9.4.2020

COVID-19 Užitečné informace z oblasti rané péče

Pokud chcete být informováni o aktuálním dění v oblasti rané péče, můžete sledovat materiály a informace také na webu Nadace Sirius: https://nadacesirius.cz/sdilime/rana-pece 

Najdete praktické informace pro každodenní život:

Na tvorbě stránky se podílí také Asociace rané péče České republiky. 

Podpora pro rodiny

COVID-19 - Rozšířená podpora od Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška

Grantový program Člověk v nouzi nabízí podporu osobám s postižením zraku včetně rodin pečujících o dítě se zrakovým postižením.

Detailní informace najdete zde.


Podpora pro rodiny

Mimořádná pomoc Patrona dětí rodinám v nouzi

Pomoc je určena rodinám postiženým výrazným snížením příjmů následkem vládních opatření po 13. březnu 2020, kterým hrozí, že nebudou mít dost finančních prostředků na pořízení základních potřeb pro své děti.

Detailní informace najdete zde.


Blog, telefonní linka

7.4.2020

Novinky od právní a psychologické poradny Aperio

Aperio poradna pro rodiče funguje také v době koronavirové. Sleduje aktuální situaci a zpracovává informace do článků na blogu, ve kterém najdete například článek k ošetřovnému, nebo k ukončení pracovního poměru a jiná aktuální témata. Články průběžně doplňují o nové informace. Blog můžete sledovat zde: https://aperio.cz/clanky/

Pokud máte specifické dotazy, na něž na blogu nenajdete odpověď, rozšiřuje Aperio právní poradenství po telefonu na více dní.
Podrobné informace najdete zde: https://aperio.cz/poradna/


Linka EDA, raná péče

1.4.2020

Přes Skype i po telefonu. EDA během karantény pomáhá rodinám dětí s postižením s péčí, penězi, úřady i špatnou náladou

Pandemie koronaviru dopadá těžce na rodiny, které se starají o děti s postižením. Běžně žijí v kolotoči lékařských vyšetření, kontrol, terapií a hospitalizací, a proto mívají málo energie na běžný život. Současná situace tak pro ně znamená další velkou zátěž, kterou musí zvládnout. Naštěstí ani tentokrát na to nejsou samy. Poradkyně rané péče EDA jsou pro ně k dispozici i na dálku.

Celý příspěvek si přečtěte zde: https://eda.cz/cz/pro-rodice/aktuality/pres-skype-i-po-telefonu


Komunikace s úřady

29.3.2020

Jak komunikovat s Úřadem práce?

Je nutné kvůli vyřizování nutných neodkladných změn v příspěvku na péči, rodičovském příspěvku a dalších nepojistných dávkách (jejich seznam např. zde https://odbor-socialni.kraj-lbc.cz/oddeleni-socialni-prace/socialni-prace/socialni-davky) chodit osobně na úřad práce?

Celý příspěvek si přečtěte zde: https://eda.cz/cz/pro-rodice/aktuality/jak-komunikovat-s-uradem-prace

Text je zveřejněn také na webu Nadace Sirius, kde najdete další praktické informace.


Sdílíme leták

22.3.2020

Vysvětlení pojmů a aktuální situace pro děti s PAS

Havířovský spolek ADAM - Autistické děti a my - zveřejnil na své stránce na Facebooku leták, pomocí kterého můžete dětem s PAS vysvětlit, co znamená koronavirus, jak dodržovat hygienu a proč nejdou do školy.

Na stránku spolku ADAM se dostanete zde.

Leták ke stažení ve formě PDF je zde:

Ke stažení


Sdílíme leták

Desatero pro zlepšení psychické pohody

Organizace Alfa Human Service připravila Desatero pro zlepšení psychické pohody. Tato organizace podporuje ty, kteří dlouhodobě pečují o druhé a poskytuje psychoterapeutické poradenství. 

Z Desatera uvádíme část prvního bodu:

"Vytvořme kolem sebe řád a předvídatelné prostředí. K tomu může posloužit vytvoření seznamu činností na den (s ohledem na potřeby své a rodiny)."

Klikněte sem a přečtěte si celé Desatero.


Sdílíme leták

Sdílíme leták

20.3.2020

Jak žít spolu a s virem

Sdílíme leták ke stažení od Psychosociálního intervenčního týmu ČR (pitcr.cz). Leták vznikl ve spolupráci řady institucí a jednotlivců. Z obsahu letáku vybíráme: 

"Pomáhejme si navzájem, jde to mnoha způsoby: 

Ochranou sebe chráníme druhé. Zachováním klidu povzbuzujeme klid. Zaměřením se na každodenní nároky - práci, učení, vaření - udržujeme věci v chodu. Vypomáhejme si navzájem." 

Více najdete v přiloženém letáku, ke stažení zde:

Ke stažení


Od 16. 3. jsme museli pozastavit terénní konzultace a ambulantní provoz

Od 16. 3. jsme museli pozastavit terénní konzultace a ambulantní provoz

16.3.2020

Vážení klienti rané péče a speciálně pedagogického centra, 

vzhledem k epidemiologické situaci v České republice a vládou vyhlášenému nouzovému stavu pozastavujeme od 16. 3. 2020 terénní konzultace i ambulantní provoz. Chceme tak omezit riziko ohrožení zdraví vás, vašich dětí i odborných pracovníků. 

Na poradkyně rané péče a speciální pedagožky SPC se můžete obracet mailem nebo telefonicky. Poradkyně jsou připraveny vám poskytovat poradenství a konzultace prostřednictvím mailu, telefonu a příp. i Skypu. Mohou vám zasílat potřebné informace a další odborné materiály. 

Ambulantní konzultace, které jsou aktuálně přerušeny, budou uskutečněny v náhradních termínech po skončení mimořádných opatření. 

Naše bezplatná krizová Linka EDA 800 40 50 60 funguje i nadále bez omezení. Její konzultanti jsou připraveni poskytnout vám psychologickou podporu i praktické informace každý pracovní den mezi 9 a 15 hodinou. Neváhejte se na ni obrátit i v případě obav nebo strachu a úzkosti v souvislosti s aktuální situací. 

Věřím, že tato masivní opatření pomohou a brzy se budeme moci vrátit k běžné práci a zase vás navštěvovat ve vašich domovech a školských zařízeních. 

Přeji vám i všem v EDOVI hodně zdraví, rodinné sounáležitosti a psychické odolnosti v této nelehké situaci. 

Srdečně 

Mgr. Petra Mžourková 

ředitelka EDA cz, z. ú. a Speciálně pedagogického centra EDA, z. ú. 

V Praze dne 16. 3. 2020 


Načerpejte inspiraci: