Velikonoce s EDOU

Bonus: Sluníčka a květiny

Pojďme spolu vyzkoušet, co všechno dokážeme nakreslit nebo vyrobit z papíru. Máte pocit, že na výrobky nemáte doma dost materiálu? Vyrábíme i z obyčejného ubrousku, nebo se zabavíme i s kouskem kartonu a kolíčky na prádlo.
Jak nakreslit sluníčko - paprsky jako linka nebo trojúhelníky

Nejprve nakreslíme kolečko. Někdy se nedaří nakreslit pravidelné kolečko jen tak od ruky. Pomůžeme si tím, že obkreslíme hrnek. Otočte hrnek dnem vzhůru a přiložte ho na papír. Obkreslete jeho tvar. Tip pro rodiče: Tvar jsme obkreslovali voskovkou nebo pastelkou, abychom pak hrnek mohli omýt.


Velikonoce s EDOU: Tvoříme s dětmi


Na papír obkreslíme dvě kolečka podle hrnku. Aby vzniklo sluníčko, dokreslíme paprsky. Ty nakreslíme jednoduše jako čárky kolem dokola. Někdy se říká: Ty jsi moje sluníčko, ty jsi usměvavé sluníčko! Do druhého kolečka nakreslíme veselý obličej s velkým úsměvem.

Velikonoce s EDOU: Tvoříme s dětmi


Na papír obkreslíme dvě kolečka podle hrnku. Aby vzniklo sluníčko, dokreslíme paprsky. Paprsky můžeme nakreslit jako malé trojúhelníčky (nebo stříšky jako kreslíme u domečku). Druhému kolečku dokreslíme červenou pastelkou jen jeden trojúhelníček. To bude zobáček kuřátka. Dokreslíme oko, nožky a křídlo. A máme hotové sluníčko a kuřátko.

Velikonoce s EDOU: Tvoříme s dětmi


Na papír obkreslíme dvě kolečka podle hrnku. V létě kvetou žluté slunečnice. Jsou to květiny, které mají žluté okvětní lístky a otáčí se za sluncem. Nakreslíme je jednoduše. Dokola koleček nakreslíme trojúhelníčky, dolů stonek a listy.

Velikonoce s EDOU: Tvoříme s dětmi


Tip pro rodiče: Podívejte se také na inspirace, jak nakreslit kuřátka.


Pracovní listy se sluníčkem

Tip pro rodiče: Podívejte se také na pracovní listy k vytištění s motivy triček a ponožek. I mezi těmito pracovními listy najdete obrázek sluníčka.


Tip pro rodiče: Procvičujeme motoriku na sluníčku s kolíčky

Na karton obkreslete cokoliv kulatého (talíř, mísu, hrnec). Vystřihněte a nabarvěte. Jedna strana bude žlutá, na tu nakreslíme obličej. Druhou stranu kartonového kolečka rozdělte na čtyři díly a nabarvěte každý jinou barvou, podle toho, v jakých barvách máte doma kolíčky na prádlo. Po zaschnutí barev můžete sluníčko ještě oblepit izolepou, která zaručí delší trvanlivost okraje kartonu, kam budete připínat kolíčky.

Otočte karton na stranu, kde je obličej. Spolu s dětmi kolem dokola přicvakejte kolíčky na prádlo. A sluníčko je hotové!

Sluníčko s kolíčky - zadní strana

Zadní stranu sluníčka můžeme využít pro trénink barev. Kolečko z kartonu jste při barvení rozdělili podle barev kolíčků. Spolu s dětmi vybírejte z hromádky kolíčků takovou barvu, která na danou barevnou plochu patří. Povídejte si o tom, co dalšího u vás doma nebo v dětském pokojíčku má takovou barvu. Najdete červené tričko, modrou pastelku, zelenou květinu v květináči? A co máte doma v žluté barvě?


Jak vyrobit květinu z papírového ubrousku

Budeme potřebovat nůžky, papírový ubrousek nebo papírovou utěrku, provázek nebo stužku a špejle. Papírový ubrousek rozložíme tak, aby vznikl dlouhý obdélník, který má dole ohyb. Jednoduše vybalte ubrousek z balíčku, jedenkrát rozložte a spodní část ohněte směrem nahoru. 

Stranu, kde je ohyb, nastřihněte nůžkami na proužky. Stříhejte jen do poloviny papírového ubrousku. Pokud se stane, že rozstřihnete stranu, kde není ohyb, nic se neděje, květina bude víc střapatá. Spolu s dětmi můžete vyzkoušet i stříhání do obloučků.

Velikonoce s EDOU: Tvoříme s dětmi


Pokud chcete vyrobit dvoubarevnou květinu, připravte si dva ubrousky. 

Velikonoce s EDOU: Tvoříme s dětmi


Nastříhané ubrousky srolujte, nemusíte příliš napevno. 

Velikonoce s EDOU: Tvoříme s dětmi


Rozstříhaná strana vytvoří okvětní lístky, nerozstříhanou svažte stužkou nebo provázkem.

Velikonoce s EDOU: Tvoříme s dětmi


Květinu připevněte na špejli a ozdobte stůl nebo poličku. Pokud nemáte vázu, nic se neděje, využijte skleničku.

Jak vyrobit květinu z víček od PET lahví

Budeme potřebovat kousek kartonu, pastelku nebo fix, barvy, víčka z PET lahví. Na karton si namalujeme stonek a listy. Obkreslíme víčka z PET lahví. Stonek, listy a květy zvýrazníme barvou nebo fixem. Hra může začít. Na obrázek spolu s dětmi přikládejte víčka z PET lahví. 

Hra slouží nejen k zabavení dětí, ale také k rozvoji jemné motoriky, trénování barev a orientace na ploše a k rozvoji fantazie. Obrázky mohou být jakékoliv – auto, loď, domeček, housenka – cokoliv vás napadne.

Vyrobte papírovou kytici a věnujte ji tomu, koho máte rádi

Květiny můžete vyrobit i z papíru. Vymalujte pastelkami a vystřihněte si papírové ozdoby s obrázky květinVystřižené ozdoby přilepte na špejli. Na špejle můžete přivázat stužky, aby byla kytice ještě veselejší. Kytici z papírových květin můžete darovat mamince nebo si s ní ozdobit svátečně prostřený stůl.

Vyrobte si čelenku s květinami

Vyrobte si čelenku s květinami. Použijte buď připravený pracovní list, nebo si vytvořte čelenku zcela bez tiskárny. Bude vám stačit papír, fixy, voskovky nebo pastelky, nůžky a lepidlo. Návod najdete zde.


Mohlo by vás zajímat:

Spojte čísla a zjistěte, co je na obrázku. Domalujte slepičce, co chybí.